Ludzie nie decydują o swojej przyszłości: raczej decydują o swoich nawykach i dopiero one kształtują ich przyszłość. F. Matthias Alexander

Nawyki wspaniale automatyzują nam życie – nie musimy codziennie od nowa uczyć się wiązać sznurowadeł, czy jadąc samochodem możemy bez problemu zmieniać biegi i prowadzić rozmowę. A pamiętasz jak to było na początku, jakiego skupienia wymagało zmienianie biegów i jednoczesne skręcanie w lewo. Na szczęście dla naszego bezpieczeństwa na drogach, czynność wielokrotnie powtórzona wchodzi w nawyk.

Gorzej jeżeli ukształtowane nawyki powstrzymują nas od osiągania naszych celów i powodują, ze tkwimy ciągle w ciepłym i bezpiecznym dołku naszej strefy komfortu.

Nawyki, zabierz się za nie świadomie

Załóżmy, że wiesz czego chcesz od życia, coś tam Ci świata, w głowie, a w sercu jest pragnienie i snujesz plany i snujesz, ale nic się nie zmienia. Należy, więc proces użalania, że inny to potrafią, a ja nie, innym łatwiej prościej, a mi nie wychodzi.

Ale szczerze, jakie kroki podjąłeś do celu, a może nie udało Ci się dp tej pory ruszyć z miejsca, ponieważ nawet nieświadomie podążasz ciągle tymi samymi ścieżkami, a one nie prowadzą do celu.

Chciałabyś coś zmienić w swoim związku, ale po każdej kłótni, zamiast chociaż na spokojnie porozmawiać, zawsze to samo: 2 ciche dni, potem on mówi, ze jutra impreza, ty że  z nim pójdziesz i w sumie jakoś to idzie. Masz nadzieję, że samo się ułoży i już następnym razem na pewno będzie inaczej. I było?
Tak samo z pracą, wyglądem, mieszkaniem, weekendem, Ty ciągle idziesz tą samą drogą i czekasz aż coś może jutro się wydarzy. Samo, cudownie.

Nie wydarzy się! I nie będzie lepiej! Jak ma się wydarzyć, jak TY powtarzasz ciągle ten sam schemat, a oczekujesz innego rezultatu?

Jadąc do Poznania autostradą A2 dojedziesz do Poznania, nie pojawi się tam nagle Gdańsk.

Jak rozpocząć nową drogę do celu i spełniać marzenia

 1. Wiedz czego chcesz.
  W miesiącu, w roku, w życiu, określ duże cele, marzenia i prowadzące do nich mniejsze kroki, rozpisz, rozrysuj, rozplanuj. Zastanów się, czego tak na prawdę chcesz, bez żadnego ale, bez gdyby, nie bój się stawiać na marzenia.
 2. Zidentyfikuj strefy komfortu.
  Obszary życia, czynności, schematy, w które popadasz, a wiesz, że stoją na drodze do zmian jakich oczekujesz. Wypisz je. Bądź ze sobą szczery! I podejmij wyzwanie przełamania nawyków.
 3. Przełam nawyki.
  Jak już wiesz, które nawyki cię ograniczają, zacznij je przełamywać. Wprowadzaj zmiany, które pomału będą przesuwały Cię w stronę Twojego marzenia. Możesz zacząć od małych rzeczy, i stopniowo pokonywać kolejne bariery:
  > przygotuj potrawę z warzywa/ owocu/ z użyciem przyprawy, której do tej pory nie próbowałeś,
  > idź do nowej knajpy, lub w swojej ulubionej zamów coś innego niż zwykle,
  > usiądź na innym krześle niż zwykle – w sali wykładowej, klasie, na spotkaniu.
  > wróć inną drogą do domu.
  Jak się czujesz? Pewnie trochę dziwnie, jest pewnie dyskomfort.
  Nikt nie mówi, że będzie łatwo: Osiąganie celów jest PROSTE, ale nie jest łatwe. 
 4. Żyj świadomie
  Zacznij żyć świadomie, zauważać nawyki i świadomie podejmować decyzje, nie daj się prowadzić przez swojego autopilota. W świadomym życiu bardzo pomaga medytacja i praktyka uważności.

Do dzieła:)

Zobacz też